(+98) 21-83384167-8

کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه Archives - Danawell

Home افتخارات اختراعات Archive by category "کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه"

کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه


برای انجام عمل جراحی مغز و اعصاب یکی از گزینه‌های معمول برداشتن قسمتی از جمجمه می‌باشد. برای آنکه قسمتی از جمجمه برداشته شود، نیاز به انجام فرآیندهای زیر می‌باشد:
الف) سوراخ نمودن چند نقطه اطراف محل مورد نظر بوسیله دریل مخصوص
ب) عبور دادن وسیله راهنمای اره به منظور هدایت سیم اره بین سوراخ ها
ج) گرفتن دو سر سیم اره از دو سوراخ و برش ناحیه بین دو سوراخ
د) برش تمام اضلاع ناحیه مورد نظر و در نهایت برداشتن قسمت بریده شده

در طول این فرآیندها با توجه به فاصله اندک مغز با جمجمه و حساسیت بالای جراحی، باید دقت شود تا صدمه‌ای بوسیله این ابراز، بویژه دریل، به غشا و خود مغز وارد نگردد.
تا چند وقت اخیر برای انجام عمل دریل از دریل‌های دستی استفاده می‌شد، که در آن هیچگونه راه کاری برای کنترل حرکت دریل وجود نداشت. بنابراین، در صورتی که جراح نیروی کنترل نشده‌ای را به دریل وارد می‌نمود، بعد از سوراخ شدن جمجمه امکان اصابت مته با غشا مغز وجود داشت. در سال‌های اخیر با تولید دریل‌های برقی یا بادی، امکانی ایجاد شده است که به محض رد شدن مته از جمجمه، دریل دیگر به حرکت خود ادامه نمی‌دهد و این باعث می‌گردد امکان برخورد بسیار اندک شود.
با توجه به اینکه دریل برقی یا بادی در تمام بیمارستان‌ها وجود ندارد و همچنین ممکن است به دلایل مشکلات فنی از آن نتوان استفاده کرد، جایگزین آن استفاده از دریل دستی می‌باشد. بنابراین، ایجاد مهارت دریل کردن جمجمه در رزیدنت‌های جراحی نیاز می‌باشد. روش دیگر متداول برای آموزش، استفاده از جمجمه اجساد است که بعد از طی مراحل قانونی و انجام هماهنگی این کار به انجام می‌رسد و خود مشکلات اجرایی فراوانی دارد.
با توجه به این توضیحات، هدف از تولید این وسیله آموزش رزیدنت‌ها به کمک یک شبیه‌ساز است که شرایط نزدیک به واقعیت را برای آنها ایجاد می‌نماید، بدون آنکه احتمال خطر برای بیمار وجود داشته باشد. علاوه براین می‌توان میزان افزایش مهارت و توانایی رزیدنت را به انجام چندین دفعه برش و اره نمودن جمجمه به صورت کمی بررسی نمود. همچنین دیگر نیاز به ملاحظات اجتماعی، حقوقی، شرعی و صرف وقت برای انجام آموزش‌های اولیه برروی جمجمه اجساد نیست.
لازم به ذکر است براساس مطالعات انجام گرفته و مشاوره با متخصصین جراحی مغز و اعصاب تاکنون وسیله‌ای مشابه با این وسیله در دنیا طراحی و ساخته نشده است.